Old Stones
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Hard&Heavy
 
PříjemNOVINKYLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 GEPARD

Goto down 
AutorZpráva
oldrock
Admin
Admin
oldrock


Poèet pøíspìvkù : 1250

GEPARD Empty
PříspěvekPředmět: GEPARD   GEPARD I_icon_minitime1st September 2013, 10:54

GEPARD - ... konec starych casu /1997/


[You must be registered and logged in to see this image.]



GEPARD byl kapelou, která působila na Plzeňsku od konce 80. let do roku 1999. Teď mnohého čtenáře napadne, nač někdo vynakládá energii na podání zprávy o kapele, která už nějaký pátek neexistuje. Motivace tohoto počínání má svá prostá odůvodnění. Kromě toho, že se jedná o srdeční záležitost, jsem hnán především pocitem, že tato kapela je navzdory tomu, že úspěšně plnila sály v celém západočeském kraji, do dnešních dnů poněkud nedoceněna.
Zajímavé jsou už okolnosti vzniku tohoto seskupení. Někdy kolem roku 1988 se rozpadá legendární plzeňská skupina EXTRA BAND. Hity jako Poslední zvonění, Sudé berou nebo Rockový bál asi není třeba představovat, studnice nápadů kapelníka Jaroslava Rajtmajera byla natolik nevyčerpatelná, že bych mohl jeho zlidovělými hity zaplnit celou stránku. Neshody kapelníka s ostatními členy vyúsťují v rozpad této slušně rozjeté formace. Odpadlíci nelení a zakládají kapelu novou, která dostává název GEPARD. Ta hraje v sestavě Jaroslav Soukup - zpěv, Radomil Zíka - zpěv, Jiří Mothejzík - kytara, Pavel Navrátil - kytara, Martin Cíla - klávesy a Milan Řánek - bicí nástroje. Post basového kytaristy zůstává neobsazen, basová linka je tedy pouštěna od mixážního pultu. Kapela pokračuje v hraní skladeb od Extra Bandu, pouští se však i do vlastní tvorby. Dominantní autorskou osobností je v tomto období kytarista Pavel Navrátil, který servíruje spoustu nových skladeb, které navazují na to, co tito muzikanti hráli ve své bývalé kapele. Posametová doba se však projevuje ve sníženém zájmu o českou rockovou hudbu, proto se Gepard stěhuje z amfiteátrů, kde slavil své úspěchy Extra band, do vesnických kulturáků, kde hraje svou výrazně melodickou hudbu na tradičních rockových zábavách. Typické jsou pro kapelu precizní zpěvy Jaroslava Soukupa a Radka Zíky, stejně jako nezpochybnitelné instrumentální dovednosti ostatních členů. V roce 1992 se mezi posluchače dostává demo nahrávka, která obsahuje skladby Extra bandu i novou tvorbu. Část tohoto dema je později vydána Českým rozhlasem Plzeň. Do dnešních dnů přežily v povědomí fanoušků pecky jako Oáza rock, Říkal jsem ti lásko, Kouzlo nebo Osmá obloha, které jsou v současnosti hrány i populárním Extra Band revivalem, složeným z bývalých členů Extra Bandu a Gepardu. Kapela si však bez problémů troufne i na náročné kousky z repertoáru Deep Purple nebo Whitesnake, ostatně Radek Zíka je často nazývám českým Davidem Coverdalem.
Léta ubíhají a ani Gepardu se nevyhnou personální změny. Postupně odchází Pavel Navrátil, Radek Zíka a Martin Cíla. V roce 1996 se vykrystalizuje nová sestava, kterou tvoří Jaroslav Soukup - zpěv, Jiří Mothejzík - kytara, Petr Šťastný - basová kytara, zpěv, Miloslav Orcígr - klávesy a Milan Řánek - bicí nástroje. Petr Šťastný, ostřílený muzikant, který byl součástí takových kapel, jako jsou Pohoda, Turbo nebo Medium, se začíná prosazovat jako autor. A nutno říci, že plodí jednu perlu za druhou, vše v duchu nejlepších tradic purplovsko - whitesnakeovského hard rocku. V dnešních dnech je mi záhadou, že Turbo, ve kterém v současné době působí, jeho komponistických kvalit nevyužívá. V roce 1997 nahrává GEPARD v plzeňském studiu Avik své první oficiální album, které dostává název Konec starých časů. Obsahuje nejslavnější skladby z období Extra Bandu, ale i nové kompozice, pod nimiž je jako autor hudby podepsán hudby Petr Šťastný a autorem mimořádně kvalitních textů je Ivan Blažek. Zatímco u extrabandovských skladeb se kapele nepodařilo přenést na nahrávku živelnou energii, na kterou byli zvyklí fanoušci naživo v originálním provedení, skladby Petra Šťastného jsou jiná káva. Poctivý hard rock odkojený 70. léty kapele stoprocentně sedne a nové skladby mohu s klidným svědomím nazvat bez uzardění hardrockovými skvosty. Zahrány jsou s nebývalým citem pro tuto hudbu, precizně pulzující rytmika, efektní hardrockové klávesy koketující chvílemi se samotným Johnem Lordem a nezbytná stylotvorná kytara. Za vrchol alba bych vyzdvihnul skladby Nebe nezná vyvolených a Pán krys.
Na příštím albu, které vzniká v roce 1997, se Gepard definitivně snaží osvobodit od tvorby Extra bandu, a tak předkládá posluchačům původní nový materiál, opět z dílny Petra Šťastného a Ivana Blažka. Album se jmenuje Kabaret a obsahuje další porci povedených skladeb vycházejících z nejlepších hardrockových tradic. Zlepšil se zvuk a nové skladby si v ničem nezadají s tím, co Gepard ze své novější tvorby předložil už na svém předchozím počinu. Písně jako Kabaret, Jih proti severu, Tak trochu David Copperfield, O Marylin a vlastně všechny další překypují nápady a v podání Gepardu je skutečně znát, že těmto muzikantům opravdu nikdo nemusí říkat, jak se hraje ten správný hard rock. Punc uměleckosti všemu dodává Toccata v podání klávesisty Miloslava Orcígra, i sólo stejného protagonisty ve skladbě Půlnoc. Bez nadsázky mohu říci, že Kabaret je dle mého názoru nejnedoceněnější album v historii českého hardrocku.
Čas však plyne dál a Gepard pokračuje ve svém obrážení západočeských kulturáků a parketů. Dochází ke změně na postu bubeníka, když Milana Řánka střídá Roman Krajdl, známý z působení ve skupinách Pohoda nebo Pumpa. Na vystoupeních už zní další nové skladby neskutečně plodného Petra Šťastného, např. Ztracený syn, Montgomery nebo Dáma v bílém. Na internetových stránkách se mluví o nahrávání dalšího alba, ale vše utíná rok 1999, kdy se na pódia vrací skupina Turbo. Do svého bývalého působiště se vrací baskytarista Petr Šťastný a bere si s sebou i klávesistu Mílu Orcígra. Zbylí členové Gepardu se vrací ke svým kořenům a obrážejí úspěšně kulturáky s Extra band revivalem, čímž se definitivně utíná existence jedné skvělé kapely.


A co dělají bývalí členové? 
Jaroslav Soukup - zpívá s Extra Band revivalem 
Radomil Zíka - zpívá se skupinou Parademarch, Whitesnake revival a Extra band revival 
Martin Cíla - působí především jako zvukař 
Jiří Mothejzík - kytarista skupiny Extra band revival 
Pavel Navrátil - kytarista skupin Extra band revival, Whitesnake revival, hostuje i v jiných projektech, věnuje se i studiové práci 
Petr Šťastný - baskytarista a zpěvák skupiny Turbo 
Miloslav Orcígr - klávesista skupin Sifon a Jabkovitz 
Roman Krajdl - bubnuje ve skupině Pumpa 
Původní bubeník Milan Řánek bohužel před několika lety zemřel.


APE(image) + cue + log + cover + 418 MB
Language : Czech
Genre : Hard Rock
Label : Avik Records
Country : Czech Republic /Pilsen/
Source : CD - AV 009296-2311


line up : 

Jaroslav Soukup - zpěv
Petr Šťastný - baskytara,zpěv /ex Turbo/
Jiří Motejzlík - kytara
Miroslav Orcígr - klávesy
Milan Řánek - bicí

tracklist : 

01. - Odplouvam - 04:46
02. - Buh ochranuj kralovnu - 05:08
03. - Pripad - 03:19
04. - Cerna romance - 05:14
05. - Vincent van Gogh - 03:45
06. - Sude berou - 04:01
07. - Rikal jsem ti lasko - 04:01
08. - Konec starych casu - 03:40
09. - Pan krys - 04:49
10. - Rockovy bal - 03:16
11. - Pisen pro Salome - 04:25
12. - Nebe nezna vyvolenych - 03:57
13. - Vlak do Nice - 03:48
14. - Posledni zvoneni - 04:51

total time : 59:06


DR:

EAC:

DOWNLOAD:
Návrat nahoru Goto down
 
GEPARD
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Old Stones :: CZECH AND SLOVAK MUSIC-
Přejdi na: